Yenidoğan Sünneti Hakkında Genel Bilgi


 

Yenidoğan sünneti en erken ne zaman yapılabilir?

Genel olarak Dünya sağlık örgütünce bebek doğduktan 12 saat sonra yapılabileceği söylenir, ancak biz kliniğimizde yeni doğan bebeklerin 24 saatini doldurmasını bekliyoruz. Daha sonra yapılan pediatri muayenesinde herhangi bir sorun yok ise, gerekli detaylı bilgiyi aileye vererek sünneti gerçekleştiriyoruz.

Yenidoğan sünneti en geç ne zaman yapılabilir?

Yenidoğan kelime anlamı ile bebek doğduktan sonraki 30 günlük zaman dilimidir. Genelde bir ayını geçen bebeklerde yenidoğan sünnetini yapılmamaktadır. Belli başlı sebeplerinden en önemlisi bebeklerin lokal anesteziyi kabul etmemesinden kaynaklanır.  Hızla büyüyen bebeklerde farklılıklar olabilmektedir, sünnet işlemi sırasında bebeklerin ayakları bağlandıktan sonra sakinleştirmekte zorluklar yaşanmaktadır. Diğer bir unsur hızlı kilo almaya başlayan bebeklerde, yağ dokusunun artması ile penisin içeri gömülmesi durumudur. Bu zamanlarda yapılan  sünnetlerde gömülü penis, yapışıklık, cilt köprüsü kozmetik olarak iyi bir görüntü sergilenmeyen sonuçlar oluşabilmektedir.

Yenidoğan sünneti yapılan bebekler acı hissederler mi?

Halk arasında yaygın olan fakat yanlış olan yeni doğmuş bebeklerin acı hissetmediğidir. Bebekler acıyı hissederler ancak sünnetten 1 saat öncesinde sürülen anestezik krem ile, yada biraz büyük olan bebeklerde enjeksiyon yapılarak acı duymaları engellenmektedir.

Yenidoğan bebekler sünnet sonrası acı hissederler mi?

Bebekler sünnet öncesi uygulanan anestezi kremi yada enjeksiyondan dolayı sünnet sonrası herhangi bir arı kesiciye ihtiyaç duymamaktadırlar.

Yenidoğan sünnetinden sonra yapışıklık olur mu?

Yapılan çalışmalarda %20 oranında bir yapışıklığa rastlanmıştır. Fakat bunun en iyi tarafı bunun kendiğinden geçmesidir. Bazen ailelerin istei doğrultusunda bu yapışıklıı açmaktayız ancak kendiliğindende 3 yaşına kadar ortadan kalkmaktadır. 3 yaş sonrasında böyle bir yapışıklık durumuna rastlanmamıştır. Sünnet sonrası yapılan penis başı ve çevresinin temizliğine dikkat edildiği sürecede böyle bir durumla nadir karşılaşılacağını söyleyebiliriz.

Yenidoğan sünnetini kimler yapar?

Bebeklere dokunmasını bilen herhangi aksi bir durumda hemen müdahale edebilecek çocuk cerrahisi uzmanlarının yapması gerekmektedir.